Збільшуємо прибуток за рахунок складу
Статті

Збільшуємо прибуток за рахунок складу

28 Вересня 2016

На продуктивність роботи складу негативно впливають кілька «матеріальних» чинників, таких як: нестача техніки і персоналу, проблемна ергономіка робочих місць, невідповідність один одному техніки і обладнання та традиційно неспішний ритм роботи, на який раніше ніхто не звертав уваги. Частково ці питання вирішуються за рахунок додаткових інвестицій. Але результативність вкладень може виявитися низькою, оскільки є ще ціле сімейство технологічних і організаційних факторів, які заважають зробити роботу складу ефективною.

Виникає питання: як правильно оптимізувати всі складські роботи, звести втрати до мінімуму і домогтися того, щоб величезний організм під назвою «склад» почав функціонувати безвідмовно - як годинниковий механізм?

Перерахуємо ряд основних проблем:

  • В першу чергу, вимушені простої персоналу;
  • Перешкоди в роботі, що виникають внаслідок інших відбуваються на складі процесів;
  • Великі холості пробіги техніки і нераціональні переміщення працівників по складу;
  • Значні витрати часу на пошук і ідентифікацію товару;

Є кілька основних напрямків для «розширення» подібних «вузьких місць». Це, перш за все, підвищення точності інформації про складські залишки, де саме на складі вони знаходяться, усунення ситуацій, коли комірники при роботі заважають один одному, і боротьба з вимушеними простоями.

Підходимо до проблеми

Щоб зрозуміти, які саме дії потрібно зробити в кожному конкретному випадку, можна порекомендувати два інструменти аналізу: (як я його називаю) Shrub і подвійний АВС-аналіз. Об'єднує їх одна велика перевага: їх можна зробити зрозумілими не тільки бізнес-консультантам та керівникам підприємств, але і їх підлеглим. Причому навіть тим, чий рівень кваліфікації нижче середнього.

ABC-аналіз - метод, що дозволяє класифікувати ресурси фірми за ступенем їх важливості. Цей аналіз є одним з методів раціоналізації і може застосовуватися в сфері діяльності будь-якого підприємства.

ABC-аналіз - аналіз товарних запасів шляхом ділення на три категорії:

  • А - найбільш цінні, 20% - асортименту; 80% - продаж
  • В - проміжні, 30% - асортименту; 15% - продаж
  • С - найменш цінні, 50% - асортименту; 5% - продажів

По суті, ABC-аналіз - це ранжування асортименту за різними параметрами. Ранжувати таким чином можна і постачальників, і складські запаси, і покупців, і тривалі періоди продажів - все, що має достатню кількість статистичних даних. Результатом АВС аналізу є групування об'єктів за ступенем впливу на загальний результат.

Shrub - це інструмент, який добре розуміє персонал рівня старшого комірника. Досить запропонувати співробітникам перерахувати всі проблеми, щоб зрозуміти, звідки вони беруться.

Звернемося до прикладу з практики - аналізу ситуації, коли був неймовірно високий відсоток браку в роботі складу. Всі причини, які вдалося спільними зусиллями сформулювати при аналізі, розподілилися по двох гілках: вони були пов'язані або з персоналом, або з організацією процесу роботи. Інших причин, пов'язаних, наприклад, з оснащенням, погодними умовами та інше, виявилося порівняно небагато. Вже саме усвідомлення цього факту дозволило поглянути на проблему браку більш виважено.

Після того, як всі проблемні моменти перераховані і «названі по іменах», потрібно проаналізувати причинно-наслідкові зв'язки між ними. Вони, як правило, дуже складні і заплутані. Проблеми впливають один на одного, і ймовірність, що вийде «вирвати» одне питання з контексту і вирішити його ізольовано, дуже мала. Швидше за все, виявиться, що це питання породжує нові причинно-наслідкові зв'язки і нові проблеми, які потім по колу на нього ж і замикаються.

Слід зазначити, що ці результати досягнуті за рахунок впровадження мінімальної кількості технологій, але саме простих і доступних людям, в зв'язку з чим в процесі оптимізації брав активну участь практично весь колектив - від директора до старшого комірника.

Залишити заявку на розрахунок
Замовте безкоштовний розрахунок автоматизації вашого магазину зараз